Fundusze Norweskie

Fundusze Norweskie

Bioeko Osnowo Sp. z o.o. zajmuje się produkcją biopaliwa w formie pelletu z trocin i ze słomy. Pellet z trocin znalazł szerokie zastosowanie do ogrzewania domów jednorodzinnych, kominków, jak również do ogrzewania takich placówek jak szkoły, przychodnie lekarskie, przedszkola, piekarnie i inne. Pelet ze słomy roślinnej znalazł zastosowanie w energetyce zawodowej, ciepłowniach, wśród klientów indywidualnych.

Tak szerokie zastosowanie pelletu wiąże się ze wzrostem świadomości społeczeństwa w kwestii ograniczenia emisji dwutlenku węgla do środowiska. Bilans obiegu dwutlenku węgla ze spalania pelletu jest

równy zero, więc produkt ten jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Produkowany pellet przez BioEko jest wysokiej jakości, do którego wytworzenia zużywamy surowiec najwyższej jakości. Pelet z trocin posiada certyfikat ENplusA1. W Polsce jesteśmy w czołówce producentów wysokiej jakości pelletu.

Pellet znalazł również duże zastosowanie jako podściółka dla zwierząt domowych jak i hodowlanych. Nie zawiera on żadnych domieszek składników nienaturalnych, zatem jest jak najbardziej bezpieczny. Popyt na pellet z trocin na rynku krajowym ciągle się rozwija, wzrasta liczba klientów. Jednak największy rynek zbytu to takie kraje jak: Włochy, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Anglia i Dania. Klienci z tych krajów poszukują pelletu certyfikowanego i powtarzalnego jakościowo. Natomiast pelet ze słomy sprzedajemy na rynku krajowym.

 

W tym roku BioEko Osnowo zakwalifikowało się do podpisania umowy z Funduszami Norweskimi na realizację projektu, który nie tylko sprawi, że jakość ich produktu będzie wyższa, ale jednocześnie zapewni lepszą efektywność energetyczną i zmniejszoną emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Skorzystają więc także okoliczni mieszkańcy.

 

– Projekt polega na wprowadzeniu innowacyjnego procesu suszenia produktów biomasowych polegającego na połączeniu produkcji energii cieplnej, której nośnikiem będzie woda o temperaturze 90°C podgrzewana

w kotle na świeżą (mokrą) biomasę, z procesem suszenia wysokogatunkowej biomasy roślinnej z wykorzystaniem suszarki taśmowej do biomasy.

Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności Bioeko Osnowo Sp. z o.o. z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych przyjaznych środowisku poprzez realizację działań prowadzących do wdrożenia w przedsiębiorstwie innowacyjnych procesów, które prowadzą do rozwoju działalności gospodarczej

przedsiębiorcy, w szczególności wzrostu przychodów, zysku, a jednocześnie lepszej efektywności energetycznej, zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, bardziej wydajnej gospodarki materiałowej.

Celem projektu jest również zrównoważony wzrost przedsiębiorstwa poprzez rozwój Bioeko Osnowo oparty na innowacyjnym procesie.

Projekt zakłada podjęcie poniższych działań, które przyczynią do realizacji celu projektu:

  1. Zakup środków trwałych:
  2. a) Zespół energetyczny
  3. b) Maszyn i urządzeń – suszarnia

 

Cechy innowacyjności procesu to:

– wykorzystanie świeżej biomasy do produkcji energii cieplnej dzięki

– zapewnienie niskiej emisji pyłów do atmosfery

– wyeliminowanie ryzyka wybuchu suszonego wsadu

– produkcja suszu wolnego od niepożądanego zapachu oraz skażenia spalinami

Czym są Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2020 i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2020?

Osnowskie BioEko stara się o wsparcie w ramach schematu “Technologie przyjazne środowisku”.

Mają na celu redukcję różnic w rozwoju ekonomicznym i społecznym, wzmocnienia relacji dwustronnych między Polską i Norwegią. Celem projektu jest zwiększenie konkurencyjności Bioeko Osnowo Sp. z o.o. z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych przyjaznych środowisku poprzez realizację działań prowadzących do wdrożenia w przedsiębiorstwie innowacyjnych procesów, które prowadzą do rozwoju działalności gospodarczej przedsiębiorcy, w szczególności wzrostu przychodów, zysku, a jednocześnie lepszej efektywności

energetycznej, zmniejszonej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, bardziej wydajnej gospodarki materiałowej.

Celem projektu jest również zrównoważony wzrost przedsiębiorstwa poprzez rozwój Bioeko Osnowo oparty na innowacyjnym procesie.

Wprowadzenie procesu suszenia produktów biomasowych przyczyni się do:

– obniżenie kosztów produkcji pelletu, co wpłynie na obniżenie ceny produktu, a tym samym zaoferowanie ceny konkurencyjnej na rynku

– czyste ciepłe powietrze technologiczne pozwala uzyskać bardzo czysty wysuszony surowiec pozbawiony przebarwień i zapachu spalin, który jest wykorzystywany w procesie produkcji palettu, co podniesie jakości oferowanego pelletu i bezpośrednio wpłynie na konkurencyjność i rozwój firmy (wzrost udziału w rynku)

– obniżenie poziomu zużycia energii elektrycznej, co wpłynie na zmniejszenie ilości dwutlenku węgla do

atmosfery.